Manažerská akademie :: Tovární 66, 266 01 Beroun :: Tel, fax:+420 311 611 888 :: lidinska@centrum.cz
Domů Rubriky O škole Obory Pg. sbor Akce Fotogalerie Kniha Ke stažení Nejčtenější Odkazy Hodnocení
  Nejbližší akce

Databáza je prázdná!

 
Fotbálek 08 - 7
Fotbálek 08  - 7
  Rubriky
mínus Informace (326)
mínus Přijímací řízení (21)
mínus Soutěže a sport (30)
mínus Mimoškolní (52)
mínus Studentská rada (22)
mínus Školská rada (6)
mínus Kurzy (6)
 

Hledej na našem webu.Rozšířené vyhledávání

  Nejčtenější
Pondělí 25. – pátek 29. června
(22. 06. 2018, 271x)

Informace k výletu do Kořenova
(21. 06. 2018, 174x)

téma * Několik (školních) postřehů z Nového Zélandu
Vydáno dne 09. 10. 2011 (3064 přečtení)

V uplynulých týdnech jsem měl možnost (už podruhé) navštívit Nový Zéland. Při svém putování po této krásné, i když nesmírně vzdálené zemi, jsem se nevyhnul ani několika zážitkům, které nějak souvisely se školstvím, tedy odvětvím mně velice blízkém.

Zde je tedy několik zajímavostí...

1. Uniformy

Žáci základních a středních škol nosí stejně jako v ostatních anglosaských zemích uniformu, která symbolizuje jejich příslušnost k dané škole. Vzhledem k tomu, že pro mě byla v dávných dobách školní uniforma symbolem spíše ruským (sovětským), měl jsem k tomuto zvyku zakořeněný odpor. Musím se přiznat, že jsem ale názor změnil. Je to skvělá věc. Uniformy, které jsem viděl, vypadaly skvěle a jejich pozitivní vliv je prostě nezpochybnitelný: Žáci a studenti se více identifikují se svojí školou a velmi elegantně se tak řeší i společenské rozdíly, které jsou i u nás čím dál tím větší (jistě to znáte: nemáš značkové oblečení – jsi trapný).

2. Školní rok

Jeho organizace vyplývá ze zeměpisné polohy Nového Zélandu. V prosinci jsou samozřejmě vánoční prázdniny, ale jelikož právě vrcholí léto, plynule pokračují jako hlavní prázdniny. Přesné termíny se liší u jednotlivých škol. A ještě postřeh k začátku výuky: Školáků je na ulicích nejvíce mezi 8. a 9. hodinou, takže předpokládám, že v 8 se nikde nezačíná. Úžasná země...

3. Univerzitní život - oficiální

Díky mojí novozélandské známé Gwen (která byla kdysi mojí učitelkou angličtiny na berounském gymnáziu) jsem se dostal na sraz absolventů Univerzity Otago ve městě Dunedin na východním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Jde o nejstarší (založena 1869) a druhou největší (25 tisíc studentů) univerzitu v zemi. Byla to příjemná akce, mluvila ředitelka, absolvent školy a pozdější kapitán ragbyové reprezentace, hrála rocková kapela. A hlavně – měli tam výborné jídlo a pití zdarma.


4. Univerzitní život – neoficiální

Ve městě Dunedinu jsem též byl na zápase ragbyového mistrovství světa Anglie – Rumunsko s kamarádem Stephenem, který studuje právě na zmíněné univerzitě. Po tomto zápase hráli domácí All Blacks proti Francii a Stephen mě s sebou vzal do studentského bytu, kde se konal narozeninový mejdan a zápas se promítal z projektoru na zeď. Studentské bydlení v Dunedinu je vyhlášené. Zatímco v dřívějších letech studenti obývali polorozpadlé řadovky, dnes už je vše modernější. V přízemí jakýsi obývák, kuchyňka, sprcha a WC, v patře ložnice. Ani nevím, kolik studentů v takovém bytě bydlí, ale předpokládám, že určitě ne těch asi třicet, kteří se tam ten večer pohybovali. Večer to byl úžasný. Oslavenec byl letos půl roku v Praze na studijní výměně, tak jsem ho prozkoušel ze slov, která si pamatoval (většinou nelze moc publikovat). A pozor – na večírku jsem potkal i českou studentku Jitku (od Pardubic), která je naopak na studijním pobytu v Dunedinu. To berte jako doporučení a inspiraci. Já bych jel hned...

5. Hamish

V hlavním městě Wellingtonu jsem se potkal s naším bývalým kolegou a učitelem angličtiny Hamishem Brycem, kterého před třemi lety vystřídal Gary. Jako rodilý Novozélanďan je Hamish samozřejmě pravověrný fanoušek domácího týmu All Blacks! Spolu jsme navštívili právě zápas domácích proti Kanadě.


5. ... a jeden návykový postřeh na závěr

Na Zélandu se na první pohled kouří mnohem méně než u nás. Neuvědomuji si, že bych viděl studenty a studentky ve školní uniformě kouřit. A na výše zmíněném univerzitním večírku (který rozhodně nebyl abstinenční) kouřil jediný člověk – Australan indického původu. To berte jako další inspiraci. Na druhou stranu by se nad tím mohli zamyslet i naši zákonodárci – krabička cigaret stojí na Novém Zélandu 12 – 15 místních dolarů (při převodu na koruny násobte krát 14,5). Věřím, že pokud by u nás krabička stála 210 Kč, asi by si to i řada z vás, studentů, rychle rozmyslela.

Pokud byste chtěli vědět něco více o Novém Zélandu, klidně za mnou přijďte. Přeji všem, abyste měli tu možnost se tam aspoň jednou v životě podívat, stojí to opravdu za to. (pozn. Kromě fotky s uniformami se jedná o moje vlastní snímky)


Známkování (jako ve škole) : [Akt. známka : 1.00]

Celý článek | Autor: Petr Tichý | mail | tisk

  Novinky

29.06.2018: Přejeme všem krásné prázdniny!

 
  Z knihy hostů

10.11.14: kolektiv MA Beroun
Gratulujeme naší kolegyni Heleně Kaššové k tomu, že byla zvolena starostkou obc…
9.5.14: Ivana
Děkuji všem účastníkům dnešního výletu do Prahy a na neviditelnou výstavu za skv…
22.4.14: celá MA
Gratulujeme naší absolventce a dlouholeté sekretářce Pavlíně Halašové (roz. Hnat…
  Informace
IP:54.196.73.22
Datum:16. 08. 2018
Čas:14:03
Svátek:Jáchym
:: Michal 2005 - 2017 :: RSS rss ::