Krvavé úterý aneb ze života učitele
Autor: administrator <webmaster(at)szusberoun.cz>, Téma: Mimoškolní, Vydáno dne: 15. 02. 2011Škola a krev – to nejde moc dohromady. Přesto tomuto zvláštnímu spojení vděčím za jeden z nejhezčích dní školního roku.

Práce učitele ve mně nevyvolává každý den úplné zadostiučinění. Ano, je to doopravdy tak, i když bych si přál opak. Zatímco lékař se může chlubit vyléčenými pacienty, advokát vyhranými...

... spory a zedník postavenými domy, kantor se střetává každý den především s výkony chvalitebnými a někdy dokonce jen (ne)dostatečnými. O své práci tak nutně občas musí pochybovat a když se k tomu ještě připojí ty všudypřítomné stesky nad dnešní zkaženou mládeží, nevyvolává to v člověku přílišný optimismus.

Naštěstí existují dny, jako bylo úterý 15. 2. 2011. Celkem dvanáct studentů či absolventů MA se toho pošmourného únorového rána dobrovolně vzdalo klidu a bezpečí všedního školního dne a místo toho se vypravili do neznáma. Přesněji řečeno do Fakultní nemocnice v Plzni, kde vstoupili do registru dárců kostní dřeně.

Na první pohled maličkost. Ale každý z nich dal svým dospělým krokem najevo, že osud druhých mu není lhostejný a že je ochotnen pomoci, přestože si to od něj žádá dlouholetý závazek, spojený s jistou mírou bolesti a rizika. Cením si této oběti o to více, že v jejich věku člověk myslívá na příjemnější věci, než jsou choroby a cizí trápení.

Zároveň celému tuctu vděčím za ony pocity, které během školního roku někdy postrádám. Když jsem vás tam viděl v odběrové místnosti, jak s výrazem plným obav a odhodlání darujete 2 mililitry naděje na život pro někoho cizího, byl jsem rád, že jsme tam našli cestu společně. A proč to neříct, byl jsem na vás i hrdý, neboť ten den dostala práce má a mých kolegů skutečný smysl. Díky vám budu mít neprůstřelné argumenty, až uslyším řeči o té dnešní hrozné mládeži, kterou zajímá jen facebook a kouření.

Děkuji tedy dvanácti statečným ve složení Vanda Koláčná, Aleš Kokoška, Adriana Kotoučová, Vláďa Moucha, Iveta Loudátová, Helča Plzáková, Tomáš Skačík, Bára Šmejkalová, Dana Weissová, Jiří Duben, Ivan Repáš a příští rok se těším na další dárce z řad studentů současného třetího ročníku. Proč z těchto výjezdů neudělat tradici? A proč ještě nejste v registru právě Vy?

Vlastimil Kerl