Jan Fedorov se představuje...
Autor: Jana Hostošová <(at)>, Téma: Studentská rada, Vydáno dne: 21. 02. 2007Na světě existuje hodně zájmů a koníčku, některé jsou vcelku „obyčejné“a jiné nikoliv. Řekl bych, že chladné zbraně a zbraně vůbec jsou jedním z těch druhých.

Chtěl bych Vám přiblížit jeden z nich – Design chladných zbraní.


Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně vypadá nějaký nůž zrovna takhle a ne jinak?

Že existují desítky, ne-li stovky druhů a pro některé národy má meč nebo nůž až posvátnou moc?

Různé nože se hodí pro různé věci, stejně jako cokoli jiného, proto existuje tolik tvarů a možností, ale vždy se dá vymyslet něco nového nebo zdokonalit již vymyšlené.

Proč mě to vlastně přitahuje a kdy to začalo? Ani nevím, kdy jsem se o toto odvětví začal zajímat, spíše se to postupem času vyvíjelo a tak nějak to ke mně prostě patří. Přitahuje mě to, protože můžu vymýšlet nové tvary nástroje, který je nejstarším na světe. Inspiraci hledám a nacházím všude okolo sebe, například tvar listu nebo plamen mi vnukne nápad, jak by mohla vypadat forma čepele nebo i celého nože. Pak už postačí pouze vlastní představivost, obyčejná tužka a kus papíru. Z nesmyslných a nejasných linií, které zanechá tuha, se postupem času začne vytvářet nový tvar, který se dále mění, až není dle názoru designéra dokonalý. Poté co je nakreslen, je nad ním samozřejmě nutné dále zapracovat, konečný navrh musí byt promyšlen do nejmenších detailů. Už jsou to 2 roky, co jsem nakreslil svoje první návrhy. Od té doby se toho samozřejmě hodně změnilo, zejména propracovanost každého návrhu. V roce 2006 jsem se přihlásil na mezinárodní konkurs Designu, který pořádal známý nožíř z USA. Učastníci pocházeli z různých částí světa, převážná většina byla z USA, ale přihlásili se také z Francie, Polska, ČR, Německa... Po několika měsících čekání a posuzování byl nakonec vybrán právě můj design. Vyhrál jsem konkurs a získal si uznání nejen od ostatních zúčastněných, ale také uznání nožířů. Díky tomu jsem dostal také svoji první nabídku na design a momentálně spolupracuji s několika nožířy z USA a Kanady.


Jan Fedorov

NEVÁHEJTE A PODÍVEJTE SE NA HONZOVY NÁVRHY VE FOTOGALERII...